Віктор Ряпалов: «Щасливий ... без відриву від виробництва»

Життя - не тільки робота

31 липня Віктору Васильовичу Ряпалову, суднобудівникові з 48-річним стажем роботи на Азовському судноремонтному заводі, виповнилося 80 років. Вже близько 20 років (с 2009) цей чепуристий, посивілий батько трьох дорослих дочок і дід шістьох онуків на пенсії. Але, оточений теплом і турботою, як і раніше в тісному контакті з улюбленим колективом - член активу Ради ветеранів АСРЗ, оптиміст і мрійник.
Як йшов до своєї долі, як жив і до чого прагнув, напередодні великого ювілею Віктор Васильович розповів за чашкою чаю в теплому сімейному оточенні.
- Скільки себе пам'ятаю, завжди багато працював, жадібно читав і багато розмірковував. Так хотілося більше дізнатися і встигнути. Дивлячись за горизонт, здавалося, попереду тільки щастя.. манила інше, більш щасливе життя: далекі мандри, відкриття і пригоди.
Народився в місті Дзержинську Горьківської області, і ріс, як всі ровесники, абсолютним шибеником. У 1954-му закінчив 8 класів середньої школи, і сім'я переїхала до Маріуполя, до родичів.
- У 50-і бідували, мама часто хворіла, а, крім мене, старшого сина, в сім'ї були ще двоє дітей - молодші сестричка і братик, - згадує Віктор Васильович. - Тому стрімко попрощався з дитинством і відправився на пошуки роботи. Досить швидко влаштувався слюсарем-монтажником в Південне БМЕУ «Главстроймехмонтаж», і всі подальші події були для нього воістину знаковими, і, сказати по правді, визначили його долю.
З колективом будівельно-монтажного управління довелося брати участь в закладці і будівництві корпусного і механічного цехів - нових виробничих підрозділів судноремонтного заводу Азовського морського пароплавства.
- А так як перше починання завжди притягує, - впевнений Віктор Васильович, - цей завод, як то кажуть, прикипів до моєї душі. Вже тоді відчув відповідальність - чи жарт, брав участь в будівництві. Для мене це і зараз важливо і пам'ятне, а тоді й поготів. Тому після служби в армії в 1959 я відразу ж побіг влаштовуватися на судноремонтний.
Працювати на АСРЗ почесно
З першого разу влаштується на АСРЗ не вийшло. Хлопцеві поскаржилися, мовляв, досвіду замало. Як йому було прикро, пам'ятає досі.
- Візьмемо вас слюсарем другого розряду.
- Як так? Це ж мало не учнем, - обурююся, - у мене ж до армії був 5 розряд монтажника! Але у відділі кадрів стояли на своєму ...
Розвернувся, пішов, влаштувався на меткомбінат ім. Ілліча ... і готовий був попрощатися з мрією про море. Для впевненості навіть вступив в індустріальний технікум, але ... навчання не закінчив: шерше ля фам.
- Захопився дівчиною. До 24 години ночі, і до першої години ночі гуляли ... розмовляли, розмовляли і закохувалися ... А треба було вставати о 4 ранку, бігти на на станцію в порт, щоб їхати на роботу до 7 воріт .... Тоді по місту ходив потяг з вагонами довоєнної конструкції ...
Взагалі, 1961 став для нього найщасливішим - 21 травня Віктор Ряпалов одружився. На той час уже назбиравши стажу, влаштувався, нарешті, на судноремонтний на відповідних умовах. Враження про свій перший день не забув донині.
- Після суцільного графіту на Ілліча, на СРЗ мені дуже подобалося: кругом чисто-акуратно, море, цеха білі, вікна світлі ...
Працювалося тим цікавіше, чим яскравіше відчувалося наближення нової промислової реальності. З одного боку, на завод постійно надходило нове обладнання, складні промислові верстати та портальні крани. А з іншого, - щосили використовувалася стайня з кіньми, і по цехах на підводах розвозились деталі.
- Так цікаво було спостерігати за всім цим. Конюхи годували коней, так би мовити, «без відриву від виробництва». До морді прив'язували тканий мішок для вівса або сіна. І поки йшла розвантаження/завантаження, коні стояли і жували частування.
Уже в 1962-му стайню прибрали, і на її місці побудували кисневу станцію.
А в родині молодого судокорпусники народилася старша донечка.
Віктор Васильович став заробляти, і навіть трохи просунуться до своєї мрії про море ... У 1965 вступив до філії Ростовського-на-Дону морехідного училища морехідного училища імені Г.Я. Сєдова, а в 1969-му отримав диплом спеціаліста. І тут би відправиться в моря, але в 1970 народилися близнюки, і турботи на березі реально переважили мрії про море.
У 1969 був призначений майстром і до 1971 попрацював на посаді, але потім дружина заперечила: «Мені не майстер потрібен, який пізно повертається, а чоловік».
Так і перейшов Віктор Васильович на роботу судокорпусники, в бригаду добре відомого на підприємстві Володимира Тихоновича ТОПОРІВСЬКА, майбутнього заступника начальника корпусного цеху. У той час вже закладалися доки і будувалися прогулянкові катери типу «Веселка».
- Топоровський бачить, ніби як я кмітливий, - розповідає Віктор Ряпалов, - і поставив мене ланковим бригади, в якій ми на готових катерах «Веселка», зібраних бригадою Мордалюк, робили насичення - ставили перебирання і трубопроводи. Бригада Філіпенко робила надбудови для катерів.
Потім і очолив бригаду по збірці нафтосміттязбірники. Директором на той час був Олександр Гаврилович Черноусов, начальником цеху Василь Іванович Ураков.
У свій ювілей з теплотою згадав Віктор Васильович і свого першого партнера - Михайла Частку. Дбайливо зберігає фото, на якому їх з Мішею сфотографували на перевернутої кормовій частині майбутнього судна.
- Ми тоді збирали баржі, водотоннажністю 1000 тонн, для Дунайського пароплавства. Всього три, здається, зробили. На носовій частині цих барж були спеціальні замки, якими їх кріпили до буксирів, і ставали як би одним цілим з судном. Якраз в цей час стали закладати перебирання понтонів днищевой частини доків п'яти-тисячників. Постійно зростали замовлення, збільшувався колектив, і на суднобудування набиралися все нові кадри, приходили все більш кваліфіковані фахівці.
І здавалося, що попереду одне тільки щастя.
На питання про найяскравіший спогад тих років, Віктор Васильович на секунду задумався.
- Мабуть, як ми вміли веселитися і радіти все разом! Пам'ятаю, як здавали перший док. Всі цехи зібралися, і закінчення будівництва святкували як ніби Перемогу: танцювали і співали.

Поняття сім'я
Своїми «ідеальними» роками Ряпалов вважає 70-е, і згадує про них з доброю посмішкою. Завод процвітав. Були побудовані садочки та ясла на 415 місць, своє відомче житло, база відпочинку, санаторій-профілакторій. Праця судноремонтників відзначався на високому урядовому рівні. У 1976 році бригадир судноремонтників Ряпалов був нагороджений Орденом «Знак Пошани», заснованим для нагородження за високі досягнення у виробництві, науково-дослідної, державної, соціально-культурної, спортивної та іншої суспільно корисної діяльності. Звичайно, це надихало.
Уже в новій квартирі на вул. Гагаріна взимку вставав потемки, потихеньку снідав, щоб не розбудити дружину і дочок, і біг на судноремонтний, а вечорами засиджуватися за книгами ....
Долі дівчат склалися гідно.
Старша Ірина Вікторівна за фахом технік-технолог, зараз працює в спорткомплексі. Близнюки, молодше Ірини на 8 років, Тетяна з Оленою - хореографи. Спочатку обидві танцювали в ансамблі «Азовські чайки», а коли виросли, Тетяна Вікторівна стала керівником ансамблю «Асорті» в Маріуполі, а Олена Вікторівна в Мелітополі, до слова, завідує відділом хореографії в Мелітопольській школі мистецтв. Віктор Васильович любить танці все життя, і захоплення дочок хореографією, вважає своєю заслугою ... в їх дитинстві навіть був головою батьківського комітету ансамблю ....
Своїх дочок, «трьох сестер» з дитинства вчив бути леді - підставляв до столу стульчик, пропускав у двері перед собою. Проводив з ними вечора, читаючи вголос книги ... і не ховав від них свого життя - навпаки, залучав до нього. Завжди «найдобріший і сильний», він не з тих чоловіків, у яких домашня робота викликає бридливе здивування. І приготувати міг, і зробити багато своїми руками.

Як би там не було важко, а іноді страшно і самотньо, хапався за будь-яку можливість заробити і порадувати своїх дівчат.
У його книжковій шафі в вітальні як раніше зберігаються ті самі книги, з яких черпав сили, які ділили його життя на «до» і «після», сюжети яких для нього - безцінний досвід людський.
І на роботі був в гущі подій: навколо нього завжди вирували справи і люди. І коли керував бригадою суднобудівників, і потім, коли 19 років допомагав людям по профспілковій лінії. У будинку Ряпалова, якому провидіння подарувало ще одну, прекрасну господиню, Людмилу Юріївну, і сьогодні свято шанують поняття сім'я. Для них воно нерозривно пов'язане зі святом, яке трапляється щоразу, як вони збираються усі разом.
Колектив Азовського судноремонтного заводу щиро бажає Віктору Васильовичу міцного здоров'я, довгих-довгих років сімейного щастя і душевної рівноваги.