Силами АСРЗ виконаний капремонт портального крана

Зроблено на АСРЗ
Поряд з іншими кранами різної вантажопідйомності, цей 5-тонний угорський портальний кран «GANZ» (1985 року побудови) використовується на підприємстві для прямої перевалки переважно сипучих вантажів грейфером або переміщення гаком.
Від безперебійної роботи таких кранів безпосередньо залежить оперативність обслуговування суднозаходів на АСРЗ.
Капітальний ремонт портального крана «GANZ» був запланований в Регламенті ремонтів на 2019 рік.
На сьогодні для подібного роду завдань у підприємства є все необхідне: обладнання, пристосування і дозвільні документи.
Перед службою головного механіка АСРЗ стояло завдання виявити можливі пошкодження елементів металоконструкцій і привести машину до паспортних характеристик, паралельно виконавши ревізію і ремонт електрообладнання, механічної частини і канатно-блокової системи крана.
Після обстеження було прийнято рішення демонтувати стрілу, і провести капітальний ремонт металоконструкцій з їх частковою заміною.
Роботи стартували в лютому 2019 року, і були виконані в кілька етапів. На підготовку технічної документації конструкторам і технологам знадобилося три місяці. Ключовими інженерними задачами, що вимагали мозкового штурму, стали розробка технології кантування й монтажу. Фахівцям вдалося знайти безліч рішень, які гарантують максимальну безпеку і оптимальні зручності для роботи з конструкціями в умовах виробництва.
Через конструктивні особливості стріли крана, а також для зручності виконання зварювальних робіт, на плазі корпусного цеху з 15-ти спеціальних опор змонтували 40-метровий складальний стенд, і за допомогою геодезичної зйомки верхніх опорних платік змонтованих опор домоглися максимально рівній поверхні.
Так як в робочому положенні стріла зі шпренгелем незручна для збірки, збирати, варити і фарбувати виріб прийшлося у перевернутому стані.
Завдяки відмінно виконаній підготовці, збірка виробу пройшла досить гладко і в потрібний термін.
За підсумком, всього за півзміни 14 листопада вдалося виконати відразу кілька операцій: перемістити 14-тонну стрілу в потрібне для кантування положення, виконати підйом-переворот і завантажити її на ж/д платформу.
Кантували стрілу, одночасно підтримуючи її 38-метровий корпус відразу в трьох точках підвісу. Спочатку підняли на необхідну висоту, потім, шляхом обертання уздовж поздовжньої осі і повороту кільцевих канатних підвісів двома кранами, - привели в проектне положення.

Для забезпечення плавності кантування і запобігання можливих динамічних ривків в процесі, використовували три мостових крана різної вантажопідйомності в одному зчепленні.
Для запобігання можливої деформації стріли під власною вагою, і рівномірного розподілу навантаження, було виготовлено три кантовочні траверси, вантажопідйомністю 10 тонн, і шириною, рівній ширині кантуемої стріли в місці підвісу.
30-тонний кран виробляв кантовку і обертав вантаж; один 20-тонний - гальмував, створював протидію, щоб уникнути обертання стріли по інерції; а третій 20-тонний - підтримував носову частину стріли в кільцевій канатній підвісці без використання допоміжного підйому.
Щоб дістатися з 38-метровою стрілою на причал, знадобилося відразу три ж/д платформи зі встановленими і закріпленими на них транспортними опорами. В одному зчепленні спочатку платформи подали безпосередньо в цех під підвішену стрілу, а потім опустили виріб і надійно закріпили одразу ж приваривши до опор.
Концепт як виявилося, був цілком виправданий, так як за часом процес зайняв близько півтори години і виявився цілком зручним у виконанні.
Наступний етап робіт проводився вже безпосередньо на каботажному причалі.
За допомогою 20-тонної траверси плавкраном «Астрахань-5» виріб подали до корінних проушин та закріпили. Потім провели випробування вантових талрепів системи врівноваження стріли, справили запасовку вантових відтяжок на вежу крана, виконали монтаж контрвантажа стріли плавкраном «Астрахань-5».
Потім, 20-тонної траверсою (також за допомогою плавучого крана «Астрахань-5») здійснили основний підйом стріли в паркувальне положення і регулювання натягу вантових відтяжок. Успішно з'єднали кремальерні рейки й стрілу та зафіксували в паркувальному положенні штатними розтяжками.
Завдяки щоденному контролю якості виконання робіт з боку фахівців інженерної служби головного механіка і ОТК АСРЗ, на даний момент успішно завершені випробування і пуск крана в експлуатацію.
АСРЗ - найбільше багатопрофільне підприємство, яке спеціалізується на судноремонті, модернізації та будівництві плавзасобів, виробництві машинобудівної продукції і перевалці різних видів вантажів в Маріуполі, на підконтрольній Україні території Приазов'я.
Займається виготовленням і ремонтом всіх видів і типів вантажозахоплювальних пристроїв, має всі необхідні дозвільні документи для ремонту вузлів і механізмів вантажопідіймального обладнання (технічні умови, дозволи, декларації).