Побудоване на АСРЗ екологічне судно підтвердило клас

Судноремонт
У 90-денний контрактний термін на АСРЗ успішно закінчив класифікаційний ремонт морський нафтосміттєзбирач МНМС-69 Бердянського морського торгового порту.
Побудований в 90-і роки за проектом Чорноморського центрального проектно-конструкторського бюро №2550\4, цей нафтосміттєзбирач ось уже понад 20 років успішно експлуатується на очищенні акваторій порту, рейдів від плаваючого сміття, а також на ліквідації наслідків аварійних розливів нафтопродуктів.
Нагадаємо, що на судноремонт до АСРЗ «МНМС-69» був прийнятий 20 вересня 2017 року, і, крім комплексу обов'язкового ремонту систем життєзабезпечення судна, необхідних при підтвердженні класу, найбільше потребував ремонту підводної частини металоконструкцій корпусу і заміни направляючих поворотного сміттєзбирного щита по правому борту.
На старті ремонту виконані виміри залишкових товщини і визначені обсяги необхідної заміни металу. Обсяг склав близько 30% корпусних металоконструкцій зовнішньої обшивки корпусу судна і перегородок, що розділяють судно на водонепроникні відсіки, а також суднового набору. Крім того, була виявлена необхідність заміни знімного ковша, що використовується для збору плаваючого сміття.
Для розуміння: у нафтосміттязбірника такого проекту гребний гвинт поміщений у трубі, з'єднаній плоским каналом з носовою частиною судна. Саме туди підтягується верхній шар води з плаваючими нафтопродуктами або сміттям. У верхній частині приймальні ванни встановлений сміттєзбірний конвеєр і знімний ківш для сміття. У кормовій частині приймальні ванни утворений водозлив, через який нефтеводная суміш потрапляє в нафтові танки. Збір сміття з поверхні води здійснюється при відкритих поворотних напрямних щитах. Один з таких щитів по правому борту гостро потребував заміни, що і було зроблено в наслідок.
Топ-процеси
Очищення та дегазація для можливості проведення корпусних вогневих робіт - перший етап у стратегії ремонту. Після - обмив судна прісною водою під тиском і очищення від морських обростань, забарвлення корпусу судна і внутрішніх конструкцій за заявленою схемою.
В ході докової частини робіт виконаний ремонт металоконструкцій корпусу по лівому і правому борту, в днищевой частини і перегородок; насосного відділення і камери поплавця, водопідвідного каналу і вантажній цистерни.
У комплексі виконані ремонти рульового пристрою, гребного валу, гвинта і труби водомета.
Зокрема, виконано ремонт валоліній гребного пристрою, проведено заміна втулки дейдвуда на капролон, виконана кольорова дефектоскопія гребного валу.
Також в основному потоці робіт - демонтаж/монтаж гвинта гребного пристрою, очищення, кольорова дефектоскопія лопатей і кореня лопатей гвинта - зона А; перевірка і підгонка гвинта по конусу вала. Після чого виконане і статичне балансування гребного гвинта.
Потрібно - виконуємо
Паралельно проведено заміна ділянок настилів центрального сміттєзбиральних каналу і ремонт слушних речей. Виконано оновлення фальшборту і привального бруса з гумою прямокутного профілю 100Х100, а також, на замовлення судновласника, виконано нове скління ходової рубки.
Зокрема, була змінена конфігурація іллюмінаторв ходової рубки. Замість гнутих конструкцій рам, які не зміг надати завод-виготовлювач стекол, фахівцями конструкторського бюро відділу по ремонту суден АСРЗ було знайдено інженерне рішення, яке дозволило застосувати прямі скла. За розробленим фахівцями бюро кресленнями були виготовлені дві металеві вставки на бічні ілюмінатори рульової рубки, що і дозволило змінити конфігурацію стекол.
До речі, також на замовлення судновласника, проведена установка додаткового вертикального трубчастого кранца в носовому захисті судна.
Наведено лад в електромеханічному господарстві: замінений на новий пожежно-баластовий насос і насос охолодження головного двигуна. Оновлена зношена до критичних значень кабельна проводка, яка живить енергоустаткування судна.
Всі роботи пред'явлені ВТК, замовнику і представникам КО «Регістр судноплавства України».
Після закінчення всього запланованого обсягу ремонту і пусконалагоджувальних робіт, згідно з розробленою конструкторами АСРЗ програмі, в кінці грудня 2017 року успішно проведені швартові і ходові випробування.
Постскриптум
Цікаво, що з 90-х років Азовський судноремонтний завод є калькодержателем проекту нафтосміттязбірники №2550\4 Чорноморського центрального проектно-конструкторського бюро, а це значить, що і сьогодні підприємство може побудувати подібне судно під замовлення. Більш того, з тих пір проект був значно вдосконалений таким чином, що МНМС цього проекту можуть бути використані не тільки як нафтосміттязбірники, але і як збирачі лляльних вод.