НЕ ЗГОРНУТИ ЗІ ШЛЯХУ: УРЯД ЗРОБИВ КРОК ДО ПРИВАТИЗАЦІЇ АСРЗ

Компанія

МЕРТ підготувало нову концепцію приватизації на 2018-2020 роки, згідно з якою АСРЗ може бути виключений з переліку об'єктів, заборонених до приватизації. Чи вирішить це проблеми єдиною українськоЇ верфі на Азовському морі?
Азовський судноремонтний завод в Маріуполі - на сьогодні єдина на Азовському узбережжі України верф закритого циклу, що цього року відсвяткує 133-тю річницю. Підприємство займається суднобудуванням, судноремонтом, машинобудуванням і перевалкою зернових, а також негабаритних та великовагових вантажів. Завод обслуговує в тому числі кораблі ВМС України, Держприкордонслужби і днопоглиблювальних флот Адміністрації морських портів. Також підприємство забезпечує підтримку в належному стані портофлоту Маріупольського та Бердянського морських торгових портів і філій АМПУ. Однак уже кілька років АСРЗ працює в умовах законодавчої колізії, при яких ні державний, ні приватний власник не може залучити на підприємство інвестиції. І ось в березні цього року в офіційних документах, розроблених Мінекономрозвитку, вперше за довгі роки, щодо заводу прозвучало слово «приватизація». Чи вдасться втілити в життя задекларовану державою позицію і зрушити питання з мертвої точки?
Орендувати не можна повернути
По суті, АСРЗ залишається державним підприємством, яке перебуває в приватному користуванні. У 2003 році завод був переданий в оренду ТОВ «СРЗ» (Маріуполь). З 2010 року перебуває під управлінням Керуючої компанії "Маріупольська інвестиційна група" (КК "МИГ").У 2018 році завод реалізував продукції і надав послуг на суму понад 175,2 млн грн., і  61,2 млн. грн. з них АСРЗ отримав, відремонтувавши 29 одиниць флоту. Під управлінням УК «МИГ» завод продовжив роботу, в тому числі в умовах воєнного конфлікту, перебуваючи всього в півтора десятках кілометрів від лінії зіткнення.
Зараз, крім ремонтів судів, підприємство займається утилізацією плавзасобів, будівництвом компонентів судів. Так, у березні 2019 року АСРЗ завершив збірку і відправив в Хорватію надбудову, яка буде використана для будівництва танкеру. Хто користується попитом напрямом роботи АСРЗ є виробництво грейферів. На сьогодні підприємство є найбільшим виробником грейферів в Україні - випуск в 2018 році склав 42 одиниці.
В цілому на продукції машинобудування завод в минулому році заробив 72,2 млн грн. Що стосується перевалки вантажів, то згідно з даними ТОВ «СРЗ», за 2018 рік у режимі порту була проведена перевалка 229 тис. т вантажів на суму 38,8 млн. грн. Щорічно на АСРЗ проходить плановий ремонт єдиного українського криголама «Капітан Білоусов».
У червні 2016 року термін оренди майнового комплексу заводу закінчився, проте Фонд держмайна України, до складу якого у грудні того ж року був переданий завод, до сих пір не визначив нову форму господарювання об'єкта. Як уже не раз писав ЦТС, причина в тому, що в законодавстві не прописаний механізм повернення держмайна з оренди назад у власність держави. До того ж моменту, коли завод може бути повернутий у держвласність, відповідальність за його роботу несе поточний орендар. За більшістю контрактів завод продовжує працювати без передоплати. Це, в свою чергу, викликає нестачу обігових коштів. З цього випливає, що вже майже три роки АСРЗ працює в умовах невизначеності, коли у замовників робіт немає гарантії, що передплачені замовлення будуть виконані, а у кредиторів - що позичені кошти будуть повернуті. Ще в 2017 році генеральний директор заводу Олег Турський в інтерв'ю ЦТС нарікав, що підприємству вкрай важко планувати свою роботу. «Всіх клієнтів цікавить, які гарантії виконання замовлень ми можемо надати. У зв'язку з невирішеністю статусу заводу ми були змушені перейти на замовлення без передоплати», - говорив він тоді. Через два роки ситуація не змінилася. Як кажуть у КК «МІГ», за більшістю контрактів завод продовжує працювати без передоплати. Це, в свою чергу, викликає нестачу обігових коштів, що може призводити, в тому числі, до затримок заробітної плати співробітникам. До речі, на підприємстві працює 800 чоловік, середня з/п становить 10 тисяч гривен. З продовженням терміну оренди теж проблема: в 2013 році ФДМ спробував підняти орендну ставку по АСРЗ з 4 до 20%, однак орендар оскаржив це рішення в суді. За словами виконавчого директора КК «МІГ» Олега Іванюшенко, такий розмір ставки виправданий для високорентабельного бізнесу, яким судноремонт в Україні не є. Незважаючи на закінчення терміну оренди, АСРЗ підтримує виробничий процес, виконує договірні зобов'язання з поточними контрагентами, регулярно здійснює відрахування до бюджетів. Так, в 2018 році підприємство сплатило податків і зборів в сумі 61,9 млн. грн.
Приватизація як вихід
І керуюча компанія, і державні відомства сходяться на думці, що оптимальним рішенням проблеми власності АСРЗ могла б стати приватизація його цілісного майнового комплексу. Уже сьогодні завод має потребу в інвестиціях в розмірі 8-10 млн доларів - ці кошти потрібні для оновлення основних фондів, технічного переоснащення, підвищення енергоефективності, а також поліпшення соціальних стандартів для працівників підприємства.
«Середній вік обладнання підприємства становить 32 роки. В останній раз воно закуповувалося в 1980-х роках. У питанні судноремонту, в порівнянні з конкурентами на Чорному морі (Туреччиною, Болгарією та навіть підприємствами з України), ми відстаємо по продуктивності. Це робить нас неконкурентними, і ми втрачаємо час. Інвестиції в нове обладнання можна залучити, тільки, якщо це буде приватне підприємство », - зазначає Олег Іванюшенко. За його словами, залучення інвестицій - єдине, що може дати поштовх до розвитку заводу.
Оренда ж в цьому відношенні має безліч недоліків.
Зокрема, через такі аспекти:
- короткий термін оренди не сприяє залученню інвестицій на довгострокову перспективу;
- орендовану власність неможливо використовувати в якості застави для отримання кредитів;
- неможливо самостійно розпоряджатися майном (доводиться утримувати зайве);
- будь-які поліпшення об'єкта оренди потрібно узгоджувати з держорганами, що несе в собі додаткові корупційні ризики;
- механізм передачі в оренду може привести до зупинки підприємства і невиконання ним контрактів.
Але приватизувати завод не можна, так як він знаходиться в списку об'єктів держвласності, що не підлягають приватизації. У всякому разі, поки що.
Про проблему зі статусом підприємства на самих різних рівнях говорять вже не перший рік. Наприклад, восени минулого року була створена інклюзивна робоча група з представників топ-менеджменту і профспілки ТОВ «СРЗ», Фонду Держмайна, Маріупольської міської ради, АМПУ, ММТП, Донецької ОДА, і створеного в листопаді 2018 року ДП «АСРЗ». Однак такий формат так і не дав прийнятного варіанту ефективного вирішення питання.
У січня 2019 до вирішення проблеми підключилася і представництво ЄС в Україні, яке заявило про готовність надати консультаційну підтримку у визначенні юридичного статусу підприємства.
У березні СРЗ також звернувся до Кабінету Міністрів України з проханням створити міжвідомчу робочу групу із залученням експертів ЄІБ, ЄБРР та Світового Банку для визначення оптимальної форми власності підприємства. У Мінінфраструктури доводи МІГ визнали обгрунтованими.
«Азовський судноремонтний завод - це саме багатопрофільне підприємство на Азовському узбережжі. Маріупольський морський порт і Азовський судноремонтний завод - ключові підприємства, що забезпечують присутність України в водах Азовського моря. В умовах російської агресії на Сході України і в Азовському морі для нас украй важливо, щоб інфраструктура Азова і надалі успішно функціонувала», - зазначав раніше міністр інфраструктури Володимир Омелян.
В інших відомствах, причетних до вирішення питання: Мінфіні, Фонді держмайна, Держприкордонслужбі - готові взяти участь в роботі групи, однак після того, як підприємство буде викреслено зі списку об'єктів, що не підлягають приватизації.
Про ситуацію знають і в ЄБРР. Там не проти інвестування в АСРЗ. Разом з тим, як пояснив ЦТС керівник транспортних проектів ЄБРР Андрій Цокол, Банк не може виступити ініціатором питання зміни форми власності підприємства і подальшого його розвитку, так як він повинен бути ініційований представниками влади - Кабінетом Міністрів і місцевими властями. «Безумовно, ми зацікавлені в тому, щоб підприємство розвивалося. Але питання має бути узгоджений з держструктурами, а поки для ЄБРР він знаходиться на дуже ранній стадії обговорення», - каже Цокол.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало нову концепцію приватизації на 2018 - 2020 роки, згідно з якою АСРЗ може бути виключений з переліку об'єктів, заборонених до приватизації після внесення змін до законодавства.
Позиція виконавчої влади в даний момент - на боці приватизації. Цього року Міністерство економічного розвитку і торгівлі підготувало нову концепцію приватизації на 2018-2020 роки, згідно з якою АСРЗ може бути виключений з переліку об'єктів, заборонених до приватизації після внесення змін до законодавства. Дана концепція є одним із зобов'язань, які Україна взяла на себе в рамках співпраці з Міжнародним валютним фондом.
У Мінекономрозвитку уточнюють, що розроблений відомством проект закону «Про перелік об'єктів державної влади, які не підлягають приватизації» з оновленим списком підприємств, вже узгоджений з усіма зацікавленими сторонами і готується до розгляду Кабінетом міністрів.
Якщо уряд схвалить законопроект МЕРТ в такому вигляді, далі його чекає розгляд у Верховній Раді. Так що тепер для АСРЗ важливо, щоб позиція державних органів перетворилася на реальні дії.
І чим швидше це станеться, тим менше будуть конкурентні втрати підприємства, і тим сильніше позиції України на Азовському морі.